Pozadí hlavního banneru
BIPE - Blog pro Inovativní Pedagogiku a Etiku

O štědrosti s MARY'S MEALS

Autor článku:
Jan Vepřek
Publikováno  16.04.2021
Blíží se Vánoce a mnozí z nás aktivně přemýšlí o tom, jak potěšit své blízké. Přemýšlíme ale také o tom, co můžeme udělat pro své bližní? Blízcí, bližní; v čem je rozdíl?
O štědrosti s MARY'S MEALS

 

Každý z nás cítí pouto s rodinou a nečiní nám potíže dávat jim něco ze svého, udělat ale něco pro lidi, které vnímáme jako nám vzdálené, může být pro někoho méně pochopitelné. A bližními jsou v biblickém slova smyslu všichni lidé kolem nás.

Období adventu a Vánoc je však ideální dobou, kdy se můžeme zamyslet nad obdarováním ostatních lidí. Je to totiž doba, kdy jsme my, lidé, byli obdarováni bez jakékoliv zásluhy. Rozzářilo se nám světlo, které bychom měli předávat dál. Pomáhat ostatním lidem navíc posiluje mnoho důležitých vlastností: úctu k ostatním lidem, hospodárnost, štědrost a v neposlední řadě vděčnost. Jak je patrné, mnohé z těchto vlastností naší západní společnost do velké míry schází, minimálně je potřeba je v nás posilovat.

“Chcete měnit svět? Tak tady máte příležitost.”

V rámci našeho školního NAVIS mTALK jsme měli možnost seznámit se se zástupkyněmi organizace Mary’s Meals (Lucy Nečesalovou a Kristi Třeškovou), která je příkladem toho, jak i my můžeme darem přispět ke změně světa k lepšímu. Věříme, že tuto vizi s organizací Mary’s Meals sdílíme! Tato charitativní organizace se zaměřuje na poskytování jednoho teplého a vydatného jídla denně se dvěma důležitými cíli: bojovat s hladem a umožnit kvalitní vzdělání. To jsou hodnoty, které jsou naprosto zásadní a je až neuvěřitelné, že Mary’s Meals dokázala za léta své existence zvýšit počet dětí, které jsou podpořeny, z původních 200 na 2 miliony. Chcete měnit svět? Tak tady máte příležitost. Jedno dítě se nakrmí za 459 Kč ročně.

Tento příspěvek píšu s myšlenkou, že děti jsou velmi přístupné myšlence pomoci ostatním lidem. Když dětem dáme příležitost, aby dávaly, udělají to velmi rády a s nadšením. Mnohdy můžeme být až překvapeni sounáležitostí a pochopením, kterých jsou malé děti schopné. Věřím, že kultivací právě směrem k solidaritě se v dětech otevírá prostor ke štědrosti, k úctě, hospodárnosti i k vděčnosti. Svým ratolestem věnujeme jako rodičové i jako učitelé nezměrnou pozornost, která v některých ohledech může vést až k sebestřednosti a přispět k sobectví. Ve výchově se věnujeme všem oblastem intelektu i charakteru a chceme, aby děti rostly. Solidarita a charita jsou velmi dobrým nástrojem v boji proti sobectví a je to prostor, jak dětem ukázat, že tím, že ony samy něco darují, jsou prospěšné ostatním lidem. Mluvme proto o charitě, o nezištnosti, o štědrosti.

Chcete-li, použijte materiály organizace Mary’s Meals, která v sobě tyto hodnoty naplňuje!

https://www.marysmeals.cz/2komensky

www.marysmeals.cz

DVTV s Lucy Nečesalovou

Mary´s Meals je hnutí lidí, kteří se prostě nedokáží smířit s tím, že by v dnešním světě blahobytu měly některé děti hladovět a nedostávalo se jim alespoň základního vzdělání. Hnutí je převážně tvořeno dobrovolníky.

Za pouhých 459 Kč ročně je syté jedno dítě celý rok!

Děti, kterým Mary´s Meals pomáhá, se mohou bez pocitu hladu ve škole lépe soustředit a učení je baví.

 

Možnost přispět: https://www.darujme.cz/projekt/1203498

Zde jsou odkazy na výborné dokumenty, které vznikly z pera organizace Mary´s Meals a dokládají prospěšnost její myšlenky.

-          Láska nezná hranic  https://www.marysmeals.cz/laskaneznahranic

-          Child 31                  https://www.marysmeals.cz/zapojte-se/kniha-a-filmy/child-31

-          Generation Hope      https://www.marysmeals.cz/zapojte-se/kniha-a-filmy/generation-hope

 

Kniha, která je v tištěné i audio podobě.

Bouda, která krmí milión dětí – Magnus MacFarlane-Barrow

 

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Přečteno: 1444x